Zákeřný trojský kůň se v Česku šíří přes Skype

Tisk

zpět na předchozí stánku


Antivirová společnost Eset varovala před zvýšeným výskytem trojského koně nazývaného Dorkbot na území České republiky. Šíří se prostřednictvím programu Skype, který umožňuje komunikovat přes internet.
Tento nezvaný návštěvník na napadených počítačích sbírá citlivé údaje a dál se prostřednictvím infikovaného stroje šíří po internetu.

„Po kliknutí na odkaz se otevře okno pro stažení komprimovaného souboru. Problém nastává až ve chvíli, kdy stažený ZIP soubor rozbalíte a spustíte EXE soubor uvnitř archivu. V tu chvíli dojde k napadení systému a váš počítač se stane dalším místem, odkud se škodlivý kód šíří dál,“ varoval Šnajdr.

Více na: http://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/285919-zakerny-trojsky-kun-se-v-cesku-siri-pres-komunikacni-program-skype.html


Skype
Desatero bezpečného internetu

  • 1. Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
  • 2. Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zda funguje.
  • 3. Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud neznáte adreáta e-maily neotevírejte!
  • 4.Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
  • 5.Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče, nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná. 
  • 6.Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
  • 7.Prostřednictvím e-mailů neposíláme důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu.
  • 8.Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu. 
  • 9.V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
  • 10.Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

Zdroj: http://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/285919-zakerny-trojsky-kun-se-v-cesku-siri-pres-komunikacni-program-skype.html

OMEGA WEB Czech

775 946 363